logo.tif
mojewycieczki.pngstronastartowa.pngomnie.pngkontakt.pngoferta.png
listaunesco.png

parkinarodowe.png

pomnikihistorii.png

wycieczkigorskie.png

malopolska.png

linki.png

logopttk.jpg

Wycieczka autokarowa
SUWALSZCZYZNA

Firma EMELTUR oraz Oddział "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zapraszają na trzydniową wycieczkę autokarową "Suwalszczyzna", która odbędzie się od piątku do niedzieli 21-23 czerwca 2024 r.

Tegoroczna trzydniowa wycieczka czerwcowa będzie swoistym domknięciem rozpoczętego dwa lata temu cyklu wyjazdów na północno-wschodnie krańce Polski. Po Warmii i Mazurach przyszedł czas na wyprawę najdalszą - na Suwalszczyznę. I podobnie jak wymieniane często jednym tchem Warmia i Mazury to dwie odrębne krainy, o różnej historii i charakterystyce, o czym Państwo biorący udział w poprzednich wyjazdach mieli okazję już się przekonać, tak samo i Suwalszczyzna jest regionem tylko pozornie do nich podobnym. Jak to zazwyczaj bywa, zawiłości historyczno-kulturowe są tak skomplikowane, że nie da się jednym zdaniem (ani nawet kilkunastoma zdaniami) ich opisać, dlatego poprzestanę na tym, że Suwalszczyzna to region, który rozciąga się po obu stronach obecnej granicy polsko-litewskiej, w przeszłości w okresie przedrozbiorowym wchodził w skład Wielkiego Księstwa Litewskiego (w przeciwieństwie do Warmii i Mazur), a później, poza dość krótkim okresem na przełomie XVIII/XIX w., należał do zaboru rosyjskiego (także inaczej niż „pruskie” regiony zwiedzane przez nas rok i dwa lata temu).

W programie wycieczki:

Piątek:
*Przejazd przez najodleglejsze, północne fragmenty polskiej części Suwalszczyzny, okolice Suwalskiego Parku Krajobrazowego (najstarszego parku krajobrazowego w Polsce), podczas którego m.in.:
- obejrzymy rezerwat „Głazowisko Bachanowo nad Czarną Hańczą”, niewielkie powierzchniowo skupisko ogromnej ilości ok. 10 000 głazów narzutowych o obwodach od 0,5-8 m, przyniesionych w to miejsce przez lodowiec skandynawski;
- odwiedzimy jeden z punktów widokowych na najgłębsze w Polsce (maksymalna głębokość ok. 110 m) jezioro Hańcza;
- wdrapiemy się na Cisową Górę, wzniesienie o niebotycznej wysokości 256 m n.p.m. zwane „Suwalską Fudżijamą”, z którego roztacza się rozległa panorama na teren Suwalskiego PK.
*Co prawda podczas wycieczki nie będziemy zwiedzać tej części Suwalszczyzny, która leży na terytorium Litwy, ale odwiedzimy najbardziej litewskie spośród polskich miasteczek (choć formalnie prawa miejskie utraciło w 1852 r.) – Puńsk, którego 80% mieszkańców stanowią Litwini. W Puńsku zwiedzimy niewielki skansen – zagrodę litewską z przełomu XIX i XX w., a może będzie także okazja zakosztowania specjałów litewskiej kuchni w pobliskiej karczmie.

Sobota:
*Spacer po Augustowie, miejscowości uzdrowiskowej, a zarazem najważniejszym ośrodku turystycznym rejonu Puszczy Augustowskiej.
*Rejs po augustowskich jeziorach (Necko, Białe, Studzieniczne) połączonych Kanałem Augustowskim, liczącym ponad 100 km długości, wpisanym na listę Pomników Historii wybitnym dziełem inżynierii wodnej 1. poł. XIX w. Statkiem „Żeglugi Augustowskiej” dopłyniemy do Studzienicznej (niegdyś wieś, obecnie administracyjna część Augustowa), gdzie obejrzymy Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej, odwiedzone w 1999 r. przez Ojca Świętego Jana Pawła II podczas jego przedostatniej podróży do Ojczyzny.
*Przejazd zabytkową, leśną Wigierską Kolejką Wąskotorową przez tereny utworzonego w 1989 r. Wigierskiego Parku Narodowego. W trakcie przejazdu przewidziane są przystanki przy punktach widokowych na piękne jezioro Wigry.

Niedziela:
*Przystanek w Sejnach, historycznym miasteczku położonym na obszarze dawnej Jaćwieży, a obecnie najmniejszym mieście powiatowym w Polsce, z cenną XVII-wieczną bazyliką Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, zbudowaną w stylu tzw. baroku wileńskiego, stanowiącą część dawnego zespołu klasztornego dominikanów.
*Zwiedzanie powstałego ponad 350 lat temu pokamedulskiego zespołu klasztornego w Wigrach, niezwykle malowniczo położonego na półwyspie wcinającym się w wody jeziora.
*Spacer po stolicy regionu – Suwałkach. Założone pod koniec XVII w. przez kamedułów z Wigier Suwałki liczą obecnie ok. 70 tys. mieszkańców i są miejscem urodzenia kilku znanych ludzi kultury i sztuki, jak np. pisarka Maria Konopnicka, reżyser Andrzej Wajda oraz poeta Leszek Aleksander Moczulski, autor tekstów wielu znanych piosenek m.in. zespołu „Skaldowie”. W trakcie spaceru po mieście obejrzymy m.in. XIX-wieczne klasycystyczne kamienice i obiekty użyteczności publicznej, konkatedrę św. Aleksandra wzniesioną w 1825 r. także w stylu klasycystycznym oraz unikatowy na skalę europejską, będący świadectwem różnorodności kulturowej Suwałk tzw. cmentarz siedmiu wyznań, nekropolię na której spoczywają obok siebie katolicy, prawosławni, staroobrzędowcy, luteranie, kalwini, żydzi i muzułmanie.

Uwaga! Ze względu na zmiany w udostępnianiu obiektów biletowanych oraz dostępność komunikacyjną możliwe są niewielkie modyfikacje programu wycieczki.

Cena:
1150 zł
Cena obejmuje: przejazd autokarem, ewentualne opłaty parkingowe, dwa noclegi w pokojach dwu-, lub trzyosobowych z łazienkami wraz z obiadokolacjami i śniadaniami w obiekcie „Kresovia” w Gibach, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów i atrakcji wraz z obsługą przewodników lokalnych (skansen – zagroda litewska w Puńsku, rejs Augustów – Studzieniczna, przejazd Wigierską Kolejką Wąskotorową, Wigierski Park Narodowy, zespół klasztorny pokamedulski w Wigrach), dodatkowe ognisko lub poczęstunek (z przyczyn organizacyjnych konkretne miejsce zostanie ustalone w terminie późniejszym), obsługę pilota podczas całej wycieczki, ubezpieczenie NNW, obowiązkowe składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy.

Wyjazd
z parkingu obok budynku Urzędu Miejskiego w Suchej Beskidzkiej nocą z czwartku na piątek 20/21 czerwca 2024 r. o godz. 0.00 (o północy), planowany powrót do Suchej Beskidzkiej nocą z niedzieli na poniedziałek 23/24 czerwca 2024 r. ok. godz. 2.30.

Szczegółowe informacje na temat wycieczki można uzyskać pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz) lub drogą mailową: poczta@emeltur.pl .

fot. Darwinek (Wikipedia), Lilly M (Wikipedia), Yarl (Wikipedia)


Tel. 609 036 054 E-mail: poczta@emeltur.pl GG: 50331526