logo.tif
mojewycieczki.pngstronastartowa.pngomnie.pngkontakt.pngoferta.png
listaunesco.png

parkinarodowe.png

pomnikihistorii.png

wycieczkigorskie.png

malopolska.png

linki.png

logopttk.jpg

Wycieczka autokarowa
TRNAWA i okolice (SŁOWACJA)

Firma EMELTUR oraz Oddział "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zapraszają na wycieczkę autokarową na Słowację "Trnawa i okolice", która odbędzie się w niedzielę 28 lipca 2024 r.

W programie wycieczki:

*Zwiedzanie malowniczych ruin zamku w Czachticach, jednej ze średniowiecznych warowni chroniących zachodnie granice ówczesnych Węgier. Jego najsłynniejszą rezydentką była Elżbieta Batory (XVI/XVII w.), zwana „krwawą hrabiną” - aby zachować młodość i urodę, kąpała się ponoć w krwi młodych dziewcząt, których wedle miejscowych podań uśmierciła w tym celu ponad sześćset... Uwaga! Do ruin podejdziemy pieszo drogą wznoszącą się niezbyt stromo, lecz dość długą (ok. 2,5 km w jedną stronę).

*Przystanek w miejscowości Vrbové, w której znajduje się dwór – miejsce urodzenia hr. Maurycego Beniowskiego, konfederaty barskiego, podróżnika, awanturnika i... króla Madagaskaru, patrona jednej z ulic w Suchej Beskidzkiej i łączonego (choć mocno na wyrost) z potyczką, którą konfederaci barscy stoczyli z Rosjanami w rejonie „naszego” Jasienia.

Zwiedzanie Trnawy, jednego z najładniejszych miast słowackich, ze względu na ilość cennych zabytków sakralnych nazywaną „słowackim Rzymem”. Powstała prawdopodobnie już pod koniec IX w. jako niewielka osada targowa, dzięki rozwojowi handlu i napływowi osadników bardzo szybko się rozwijała uzyskując w 1238 r., jako pierwsze miasto na terenie dzisiejszej Słowacji, status wolnego miasta królewskiego. W XVI w. Trnawa stała się jednym z najważniejszych ośrodków kościelnych i kulturalnych na terenie ówczesnych Węgier (przeniesiono tu z zajętego przez Turków Ostyrzyhomia siedzibę biskupią), a w 1635 r. założono w niej uniwersytet. Obecnie Trnawa jest siódmym pod względem liczny ludności miastem na Słowacji.
W trakcie spaceru po historycznej starówce obejrzymy m.in.: jedne z najlepiej zachowanych w Europie środkowej miejskie mury obronne, rynek z budynkami wieży miejskiej (możliwość wyjścia na taras widokowy) i jednego z najstarszych słowackich teatrów, klasycystyczny ratusz trnawski, gotycki kościół farny św. Mikołaja, bazylikę uniwersytecką św. Jana Chrzciciela oraz budynki uniwersyteckie.

*Spacer po dzielnicy zdrojowej uzdrowiska Pieszczany usytuowanej nad rzeką Wag oraz na wyspie na tej rzece i wypełnionej elegancką zabudową z przełomu XIX i XX w. Pieszczany do dziś należą do ważniejszych sanatoriów antyreumatycznych w Europie, a o ich popularności w przeszłości świadczy fakt, że bywały tu takie osobistości świata kultury i sztuki, jak kompozytor Ludwig van Beethoven, wybitny twórca czeskiej secesji Alfons Mucha, śpiewak operowy Fiodor Szalapin, a także maharadżowie indyjscy i malezyjscy czy cesarz Franciszek Józef I. Tu także w 1917 r. odbyło się spotkanie trzech cesarzy: Karola I Habsburga (austriackiego), Wilhelma II (niemieckiego) i Ferdynanda I Koburga (cara Bułgarii).

Cena:
300 zł
Cena obejmuje: przejazd autokarem, ewentualne opłaty parkingowe, obsługę pilota podczas całej wycieczki, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów (ruiny zamku w Czachticach), ubezpieczenie NNW i KL.

Wyjazd
z parkingu obok budynku Urzędu Miasta Sucha Beskidzka w niedzielę 28 lipca 2024 r. o godz. 5.30, planowany powrót do Suchej Beskidzkiej ok. godz. 23.00.

Uwaga! Wycieczka odbędzie się w przypadku zgłoszenia się minimum 20 osób.

Zapisy:
PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej", Sucha Beskidzka ul. Mickiewicza 38, tel. 33 874 36 70 pon.-pt. godz. 9.00-14.00 lub pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz).

Szczegółowe informacje na temat wycieczki można uzyskać pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz) lub drogą mailową: poczta@emeltur.pl.

fot. LMih (Wikipedia), Radovan Bahna (Wikipedia), Bjalek Michal (Wikipedia)


Tel. 609 036 054 E-mail: poczta@emeltur.pl GG: 50331526